Anna PittnerSen. Robert SzaniszlóSusan Bernáth Written by Anna Pittner, Sen. Robert Szaniszló, Susan Bernáth (FPA)
22/09/2017 at Prague, Czech Republic

© Robert Szaniszló / FPA

A tenisz szerelmesei ennél nagyobb eseményt keresve sem találnának. Mindenki aki él és mozog itt van! A rendezők minden érdeklődési szintet igyekeznek kiszolgálni. Alapvetően az ausztrál szövetség rendezi, hiszen névadója Rod Laver és a világ összes részéről tolong a média. Minden profi módon van szervezve, nem érezni, hogy nem Párizsban vagy a US Openen lennénk. Mint tudjátok a csapatkapitányok a világ talán legismertebb játékosai még ma is pedig Federert és Nadalt nem igen lehet űberelni. Tehát Björn Borg az Európai Csapat és John McEnroe a Világ Csapat kapitánya, ami már magában eladja a showt. A világ jelenlegi legjobbjai pedig garanciák a sikerre. Sajnálatos módon a Világ Csapat "arca" Juan Martin Del Potro sérülése miatt vissza kényszerült mondani a részvételt, így a fiatal amerikai Frances Tiafoe kerülhetett be McEnroe csapatába.

Délelőtt a lelátók üresek voltak és a pályán a játékosok edzettek. Már mindenki teljesen az esemény lázában ég. Láthatóan nem veszik félvállról, kemények az edzések. Igazán különleges látni azt, hogy ezek a világsztárok semmit nem bíznak a véletlenre. A sajtó teremben folyamatos a közvetítés úgy, hogy mindent látunk. Az edzők a játékosok mögött állva vezetik az edzést mintha nem is egy showra jöttünk volna, hanem valamelyik fontos keménypályás tornán lennének.

13.00-kor kezdődött az előadás Marin Cilic és Frances Tiafoe meccsével. A lelátók lassan megteltek. Természetesen ez a showról is szól, így a megnyitó látványosra sikerül, Mans Zelmerlöw a 2015-ös Eurovíziós Dalfesztivál nyertese indította a showt ami után a két csapatkapitány mellett felsorakoztak a játékosok. Végül a csapatkapitányokon és az éppen pályára lépő játékosokon kívül mindenki helyet foglalt a csapatoknak fenntartott helyen. Ahogy Cilic is nyilatkozta meccse után, egészen különleges, hogy a világ legjobbjai együtt nézik a meccset és szorítanak egymásnak.

Na de nézzük mi is történt az első összecsapáson. Az első szettben fej-fej mellett haladt a két játékos, amit végül Cilic tie-breakben, időnként fantasztikus hálózást bemutatva behúzott. Tiafoe óriásiakat gyorsított a labdán, így sikerül a második szettben 4:2-re elmennie. Cilic azonban rögtön visszabreakelt, így 4:4 után ismét együtt haladtak a tie-breakig. Ezek után Cillic fantasztikusan menetelt előre és 7:0-ra megnyerve a tie-breaket behúzta az Európai Csapat első meccsét is.

Marin Cilic (CRO, Team Europe) vs. Frances Tiafoe (USA,Team World): 7/6, 7/6

A nap második mérkőzését az osztrák Dominic Thiem és az amerikai John Isner játszották. Az első szett kezdetétől érezni lehetett, hogy kopizzák az előző meccset, fej-fej mellett haladtak a játékosok egészen 6:6-ig. Isner hozta a nagy szervákat és Thiem megküzdött a sajátjáért.
A tie-breakben folyamatosan jöttek a mini breakek, és John nem tudta érvényesíteni a szerva erejét. Természetesen mint európai Thiem-nek drukkoltam és mert osztrák így a sógorunk is - végül azonban meg meg kellett hajolni a magasság előtt (Isner egy fejjel magasabb), 17:15-re sikerült az amerikainak behúznia az első szettet.

Jött a második szett és ismét a menetelés. El kell mondanom, hogy a csapatok fantasztikusan drukkolnak a játékosuknak. Federer és Nadal is mint egy kis gyerek az iskola csapatában felugrálva tapsol és biztat. Felemelő látni, hogy mennyire együtt élnek a másikkal. 5:5-nél megint alakul a tie-break. 6:5 nél bement Nadal Borghoz és közösen adtak tanácsot Thiemnek. Ezt a szettet végül Dominic hozta így az európai csapaté lett a második szett. Döntő szett helyett a Laver Cupon szuper tie-breakben döntik el, amit most Dominic nyert 10:7-re.

Dominic Thiem (AUS, Team Europe) vs. John Isner (USA, Team World): 6:7, 7:6, 1(10):0(7)

Az esti meccsek 7-kor kezdődnek. Zverev - Shapovalov meccsel kezdtünk majd az est fénypontja, hogy ugyan párosban, de pályára lép Nadal. Zverev 6. a világranglistán és 20 éves, ellenfele Shapovalov pedig 69. és mindössze 18 éves. Hát ezek megmutatták mi az az űr tenisz! Minden játszmában bemutatták a háló, a fejfölötti ütések és a támadó tenisz minden szépségét.A közönség időnként elfelejtett levegőt venni. Amit a teniszről tudni lehet és érdemes azt ezek tudják..és mmilyen fiatalok! Hát kérem figyeljünk oda rájuk! Természetesen az első szettben itt is jött a rövidítés, majd Zverev a második szettet is behúzta 7:5-re. Így Európa 3:0-ra vezet a világ ellen.

Alexander Zverev (GER, Team Europe) vs. Denis Shapovalov (CAN, Team World): 7/6, 7/5

Lássuk mi történt az első nap utolsó meccsén a Berdych/ Nadal és Kyrgios/Sock páros összecsapásán. 6 játékig szépen haladtak előre, amikor Berdych elvesztette a szerváját és 3:2-re elment a Világ Csapat, majd behúzta az első szettet. Kyrgios varázsolt, nem hisztizett, kulturált volt és mindent bemutatott a tudásából. A labda időnként eltűnt a háló körül, a közönség felállva tapsolt. Nadal, Berdych oldalán az arénából is kifutott, de ebben a szettben még ez is kevés volt.A második szettben mindenki hozta szépen az adogatójátékát. Az európaiak tie-break győzelme után pedig jöhetett a szuper tie-break ami végül a Világ Csapat győzelmét hozta.

Nick Kyrgios/Jack Sock vs. Rafael Nadal/Tomas Berdych: 6/3, 6/7, 1(10)/0(7)

1. nap: Európa vs. Világ: 3 - 1