Italian F1 GP - 2014

Attila Németh Written by Attila Németh (FPA)
07/09/2014 at Monza, Italy

© Robert Szaniszló / FPA

Az Autodromo di Monza a kezdetek óta, azaz 1950-től része a Forma-1-es világbajnokságnak, és mindössze egyetlen alkalommal nem itt rendezték az Olasz Nagydíjat. A pálya hossza 5.793 méter, és kialakításának köszönhetően itt teljesítik a versenyzők a leggyorsabban a versenytávot.

Rekordok is fűződnek a “La Pista Magica”-hoz: 1971. szeptember 5-én itt futották minden eddigi idők leggyorsabb Nagydíját: az angol Peter Gethin 242,616 km/órás átlaggal nyert, ráadásul – újabb rekord – szintén minden eddigi idők legszorosabb befutóját láthatták a nézők, mivel még az ötödik helyezett új-zélandi Howden Ganley is mindössze 61 századmásodperccel maradt le a győztes mögött. 2004. szeptember 11-én a kolumbiai Juan-Pablo Montoya egy Williams-BMW-vel megfutotta a Formula 1 történetének leggyorsabb körét, amikor 262,242 km/órás átlaggal száguldott körbe az aszfaltcsíkon.

Aki kocsival szeretne Monzába menni, rövid pihenőkkel 10 órás autóútra számítson. Monzába érve viszonylag könnyen meg lehet találni a királyi vadasparkot, amely magában rejti a Formula-1-es történelem egyik meghatározó pályáját.

A paddock előtti utolsó kapunál már csütörtökön is tömegével álltak az emberek, hogy ha csak egy pillanatra is, de közelről láthassák valamelyik kedvencüket.

A paddockba lépve érezhető, hogy egy más világba csöppentünk. Az első szembe jövő úriember, egy hatalmas Jockey Ewing kalapban Mario Andretti, 1978 világbajnoka volt.

A színfalak mögött már csütörtökön is pezseg az élet: bár a pályán még nem történik semmilyen esemény a pályabejáráson kívül, azonban a versenyzők már nagy erővel nyilatkoznak az újságírók által feltett kérdésekre.

Ilyenkor sokkal könnyebb szóra bírni a jelenlegi nagymenőket. Rosberg, Hamilton, Alonso és Raikkönen a többi napon – a kötelező nyilatkozatokon kívül – szinte elérhetetlen.

Külön regényt lehetne írni a csapatok boxutcában lévő „házaikról”, élőben látni ezeket tényleg lenyűgöző. Általában emeletes építményekről van szó, természetesen minden igényt kielégítően. A legtöbben szívesen látják a média képviselőit, és minden eszközzel próbálják kiszolgálni a kényelmüket. Kávéval, üdítővel és süteményekkel várják őket minden csapatnál. A Red Bull-nál természetesen rengeteg Red Bullal is.

A média center a boxok felett helyezkedik el, így tökéletesen rá lehet látni a boxutcára. Csütörtökön nyílt nap van, a rajongók be tudnak menni ide, és meg tudják nézni a csapatokat. Mint minden versenyen, most is lehetett látni „Keep fighting Schumi” feliratú transzparenseket.

A nagyobb TV társaságok szinte versenyeznek egymással, hogy ki tud nagyobb nevet megnyerni magának a Forma-1-es közvetítésekhez, így számos egykori versenyzővel találkozhatunk a boxutcában. Pénteken még nincs itt mindenki, de Johnny Herbert, Giancarlo Fisichella, Marc Gené, Alan McNish már csatasorba álltak. A többi napokon pedig csatlakozik hozzájuk Ivan Capelli, Martin Brundle, David Coulthard valamint Jacques Villeneuve is.

Pénteken 10 órától veszi kezdetét igazán a hétvége a szabadedzésekkel. Bár ezek nem mérvadóak az időmérő edzésre és a versenyre nézve, mégis jó témát adhat, ha valamelyik versenyző jó pozícióba tud végezni. Az első szabadedzésen Jenson Button második helye tűnhetett fel, bár a 6 tizedes lemaradás azért némiképp rávilágított arra, hogy még nem mindenki mutatta meg, mit is tud valójában.
A második szabadedzésen már helyre állt a rend: a két Mercedes végzett az élen, őket a – hazai pályán általában remeklő – két Ferrari követte.
A szombati, harmadik szabadedzésen Nico Rosberg nem tudott mért időt futni, Hamilton mögött Aonso, majd a két Williams végzett.
Az időmérő edzésen mindenkinek a maximumot kell nyújtania. A Q1-ben a Catherham-ek és a Marussia-k kiesése nem volt meglepetés, és sajnos elmondhatjuk, hogy a két Lotus-Renaulté sem. Sem Maldonado, sem Grojan nem tudta magát a Q2-be kvalifikálni, de Kobayashit is csak kevéssel tudták megverni.

A Q2-ben nem történ nagyobb meglepetés, bár Kimi Raikkönet mindenki az első 10-be várta. A finn elmondta, hogy nem érezte jól magát az autóban, és néhány vezetői hiba is oda vezetett, hogy csak a 12. helyen végzett az időmérő edzésen.

A Q1-et végül fölényesen nyerte meg Lewis Hamilton, aki 2,5 tizedet adott csapattársának, és közel 6 tizedet a 3. helyen végző Bottasnak. A 4. helyen Felipe Massa végzett, majd a két McLaren következett.

A verseny sima Mercedes győzelemnek nézett ki, ha a két pilóta nem töri össze magát, vagy egymást. A rajtnál Hamilton és Bottas is rosszul rajtolt, előbbi a negyedik helyre, a finn a középmezőnybe csúszott vissza. Innen kezdték meg a felzárkózást, és Hamiltonnak viszonylag hamar sikerült az élre kerülnie, amihez hozzájárult Rosberg két elfékezése is a célegyenes végi sikánban. Bottas is szépen-lassan maga mögött hagyott mindenkit, de a dobogóra nem tudott felállni, hiszen a remek teljesítményt nyújtó Felipe Massát már nem tudta utolérni. A futam leglátványosabb előzéseit a 9. helyről rajtoló Ricciardo mutatta be. Már hozzá szokhattunk, hogy rendszeresen megveri csapattársát, a négyszeres világbajnok Sebastian Vettelt, de a mai előzése még erre is rátett egy lapáttal, mesterien csapta be a németet, és utasította maga mögé.

A futamnak összesen két kiesője volt, Max Chilton vezetői hiba miatt találta magát a kavicságyban, Fernando Alonso alatt pedig a technika adta meg magát.