Pirelli Hungarian F1 GP - 2014

Gabor Györe Written by Gabor Györe (FPA)
27/07/2014 at Mogyorod, Hungary

© Robert Szaniszló / FPA

A Magyar Nagydíj rajtja előtt nem sokkal váratlan vihar söpört végig Budapest és Mogyoród térségén, így a mezőny a vizes aszfalton kezdte meg a 70 körös futamot.

Az intermediate abroncsokon nagyon óvatosan kezdtek a pilóták, így nem történt baleset. Nico Rosberg megtartotta első helyét, mögé viszont Valtteri Bottas zárkózott fel, Sebastian Vettelt pedig még Fernando Alonso is megelőzte. A Red Bull klasszisa azonban már az első körben visszaelőzte spanyol kollégáját. Lewis Hamilton a bokszból rajtolva a hideg fékek miatt a kettes kanyarban megpördült, és nekicsúszott a szalagkorlátnak. Az első szárny bal oldala kicsit megsérült, de folytatni tudta. A 4. körben Hamilton már így is a 17. volt, miközben az élen Rosberg eddigre közel 7 másodperces előnyt szedett össze.

A pálya folyamatosan száradt, de egyes csapatok további esőre számítottak. A pilóták már kezdték keresni a vizes felületeket, hogy a köztes esőgumik minél tovább kitartsanak. A hetedik körben Rosberg is rontott egy kicsit, az egyes kanyarban sodródott le a bukótérbe.

Rosberg a 9. kört kezdte meg, amikor a biztonsági autó kikanyarodott elé. A 3-as kanyarban ugyanis Marcus Ericsson csúnyán összetörte Caterhamjét. Ekkor mindenki bokszba hajtott, de az éllovas négyes, Rosberg, Bottas, Vettel és Alonso már csak a következő körben tudtak a bokszba menni, így ők visszaestek. Már éppen kivezényelték volna a safety cart, amikor Romain Grosjean is falnak csapta autóját a 3-as kanyar után, így maradt még néhány körre a felvezető autó.

A safety car a 14. kör elején engedte el a mezőnyt. Ekkor Ricciardo, Button, Massa, Rosberg, Magnussen, Vergne, Vettel, Alonso, Hülkenberg volt a top10 sorrendje. Mindenki slick gumikon folytatta, egyedül a két McLaren ment vissza friss intermediate gumikkal. Button azonnal meg is előzte Ricciardót, de hamar kiderült, hogy további eső nélkül az intermediate gumik nem alkalmasak a körözésre, ezért a bokszba hajtott. Így Ricciardo vette át a vezetést, Massa és Alonso előtt. A biztonsági autós fázissal sokat nyert Hamilton is, aki már hetedik volt és már a Rosberget üldöző Vettelt támadta. A listavezető németnek Jean-Eric Vergne megelőzése okozott megoldhatatlan feladatot.

Az élmezőny a 23. kört kezdte meg, amikor Sergio Perez az utolsó kanyarban szélesítette ki a pályát, autója megcsúszott a füvön, és irányíthatatlanul a belső íven lévő betonfalnak csapódott. A mexikóinak nem esett baja, de ismét pályára hajtott a biztonsági autó. Ricciardo és Massa kereket cserélt (a 6. és 7. helyre álltak vissza), az élmezőny többi tagja ekkor még kivárt.

A 27. körben Alonso diktálhatta az új rajt tempóját, meg is őrizte első helyét Vergne és Rosberg előtt. Rosberg továbbra sem bírt az előtte lévő Toro Rossóval, míg Hamilton Vettelhez nem tudott közelebb kerülni.

A 32. kör végén Rosberg kiment kereket cserélni (a 11. helyről folytatta), miközben Vettel Perezhez hasonlóan megpördült a célegyenes elején, de ő szerencsés volt, mert csak megütötte a falat, és tovább tudott menni. Hamilton így Vergne mögé került, és ellentmondást nem tűrően meg is előzte a francia pilótát, és Alonso mögé feljött másodiknak.

A Ferrari spanyolja a 38. kör végén hajtott ki a bokszba, ahonnan az ötödik helyre tért vissza. A következő körben Hamilton is kereket cserélt, Alonso mögé állt vissza, nem történt helycsere. Ekkor Rosberg volt mögöttük a hatodik, szóval ahhoz képest, hogy Hamilton mennyire borúsan látta verseny előtti esélyeit, most kifejezetten jól állt csapattársához képest. Főleg úgy, hogy ő a keményebb gumikon már végig tudott menni, míg Rosbergnek egy csere még hátravolt, mivel ő a lágyakon autózott.

Ugyanígy Ricciardónak is volt még egy cseréje hátra, így a győzelemre reálisan Alonsónak és Hamiltonnak volt esélye. Az ausztrál az 55. körben cserélt, Alonso, Hamilton és Rosberg mögé állt vissza, friss gumikkal. 13 körrel a leintés előtt Rosberg is cserélt, a hetedik helyre esett vissza. Ekkor elvileg az élbolyból már senki nem tervezett kerékcserét, Alonso, Hamilton, Ricciardo, Bottas, Massa, Räikkönen, Rosberg, Vettel, Vergne és Button volt a sorrend.

Rosberg megelőzte Räikkönen-t, majd Massát is maga mögé utasította, ami után már a negyedik helyen haladt, de bő 20 másodperc volt a lemaradása. Közben az élen az Alonso, Hamilton, Ricciardo trió is összerázódott, itt a győzelem volt a tét. A legnehezebb helyzetben talán az élen álló Alonso volt, neki az öreg lágy gumikon az is egyre nehezebb feladat volt, hogy pályán tartsa a Ferrarit. Közben Rosberg 3 másodperccel jobb köröket futott, mint az élen autózók, az utolsó körre elvileg utol is érhette az éllovas triót.

A 67. körben Ricciardo a 3-as kanyarban megelőzte Hamiltont, és Alonso után eredt. A következő körben az ausztrál a célegyenes végén Alonsót is megelőzte, sokkal könnyebben, mint korábban a Mercedest. Ricciardo elhúzott tőlük, Hamilton Alonsót támadta, és közben Rosberg valóban megérkezett a nyakukra.

Az utolsó kör elején Rosberg meg is próbált előzni, de nem járt sikerrel. Alonso behozta a második helyre a Ferrarit, míg Hamilton lett a harmadik. Rosbergnek a negyedik hellyel kellett beérnie.

Mögöttük jócskán lemaradva Massa érkezett ötödikként, Räikkönen és Vettel előtt. Bottas, Vergne és Button szerzett még pontot. A futamot összesen 16 pilóta teljesítette.

A mostani eredmény után Hamilton három ponttal csökkentette Rosberggel szembeni hátrányát, így most 11 pont a különbség kettejük között. A tabella harmadik helyén a ma pályafutása második F1-es győzelmét megszerző Ricciardo áll.